Nowa Huta

Nowa Huta – Krakowscy Przewodnicy.pl

Motyw przewodni

Nowa Huta to pierwsze miasto w powojennej Polsce wzniesione w całości od podstaw. Została założona na najżyźniejszych ziemiach rolniczych na wschód od Krakowa. Lokowanie Nowej Huty w tym miejscu miało względy polityczne. Projektantem miasta był architekt Tadeusz Ptaszycki, który nawiązał do wielkich kompozycji europejskich, wzorując się między innymi na paryskim placu Pigalle. Nowa Huta do dziś jest najlepszym przykładem stylu zwanego realizmem socjalistycznym. Obecnie jest dzielnicą Krakowa. Przewodnik jest obecny cały czas podczas wycieczki, opowiadając o poszczególnych atrakcjach.

Wycieczka trwa około 3 godziny.

Ogólny opis trasy

Jest to wycieczka autokarowa. Dojeżdżamy do "serca" Nowej Huty, który stanowi Plac Centralny im. Ronalda Reagana. Następnie Aleją Tadeusza Ptaszyckiego jedziemy obok kopca Wandy pod główną bramę kombinatu im. Tadeusza Sędzimira. Tutaj zobaczymy dwa monumentalne budynki administracji, nazywane Pałacem Dożów. Stąd Aleją Solidarności objeżdżamy najstarsze osiedla Nowej Huty, poznając charakterystyczną architekturę socrealizmu. Na koniec odwiedzimy najsłynniejszy kościół Nowej Huty – Arkę Pana.

Trasa może zostać zmieniona na życzenie Klientów.

 

Kazimierz – Krakowscy Przewodnicy.pl

Motyw przewodni

Kazimierz to historyczne miasto założone niedaleko Krakowa przez samego króla Kazimierza Wielkiego. Dziś jest to jedna z dzielnic miasta Krakowa. Słynie ze świetnie zachowanej części zamieszkiwanej przez wieki przez ludność żydowską (tzw. Kazimierz Żydowski). Aby poznać wszelkie ciekawostki związane z miastem, gwarantujemy usługę świadczoną wyłącznie przez dobrego przewodnika z Krakowa.

Czas przejścia: około 2 godziny 30 minut.

Ogólny opis trasy

Kazimierz już w XV wieku w części wschodniej był zamieszkiwany przede wszystkim przez ludność żydowską, która stworzyła własne miasto – Oppidum Judeorum. Do dziś zachował się jego niepowtarzalny klimat, głównie dzięki istniejącym synagogom, kamienicom i cmentarzom. Wycieczka z przewodnikiem z Krakowa zaczyna się na ulicy Szerokiej, przy najstarszej Synagodze – zwanej Starą. Po obejrzeniu wnętrza i zbiorów judaistycznych kierujemy się na cmentarz i do związanej z nim Synagogi Remuh. Opuszczamy ulicę Szeroką, aby zobaczyć świetnie zachowane pozostałe synagogi, tj. Wysoką, Izaaka, Kupa. Następnie przez Plac Nowy – obok dawnego budynku rytualnego uboju drobiu – idziemy na podwórko jednej z kamienic, gdzie były kręcone ważne sceny do filmu Lista Schindlera.

Zwiedzanie Kazimierza Żydowskiego kończymy obok najmłodszej i najokazalszej Synagogi Tempel, gdzie odbywają się koncerty muzyki żydowskiej. Zwiedzanie można rozszerzyć o tzw. część Chrześcijańską, gdzie zachowały się jedne z najwspanialszych gotyckich kościołów fundowanych przez Kazimierza Wielkiego – Kościół Bożego Ciała oraz Kościół Św. Katarzyny. Zwiedzanie tzw. części Chrześcijańskiej kończymy w Sanktuarium Św. Stanisława.

Wycieczka może być uzupełniona o dodatkowe atrakcje według sugestii Zwiedzających.

 

Atrakcje turystyczne miasta – Krakowscy Przewodnicy.pl

Przedstawiamy zestaw najbardziej popularnych tras turystycznych wybranych przez naszych krakowskich przewodników. Każda z poniższych propozycji może zostać przemodelowana lub połączona z inną – zgodnie z sugestiami i potrzebami Uczestników.

 

Dodatkowo możemy zorganizować zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem o tematyce odpowiadającej Państwa indywidualnym potrzebom. Wszystkie z tras mogą zostać zrealizowane jako wycieczki szkolne czy element pielgrzymki. Wówczas w pełni dostosowujemy je do zorganizowanych grup (czas, bilety itd.).

 

Droga Królewska – Krakowscy Przewodnicy.pl

Motyw przewodni

Jest to trasa obejmująca tysiąc lat naszej historii. Zaczyna się przy Pomniku Grunwaldzkim na placu imienia Jana Matejki. Stąd wyruszamy w stronę średniowiecznych murów obronnych miasta, przez najstarsze ulice Krakowa, aż na Wzgórze Wawelskie. Przewodnik opisuje historię Krakowa oraz poszczególnych atrakcji.

Czas przejścia wynosi około 4 godziny.

Ogólny opis trasy

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem rozpoczynamy na wyżej wspomnianym placu. Mijamy Barbakan, Bramę Floriańska oraz najsłynniejszą z krakowskich ulic – Floriańską. Udajemy się na Rynek, gdzie po wysłuchaniu tradycyjnego hejnału z Wieży Mariackiej. Wchodzimy do Kościoła Mariackiego, aby obejrzeć słynny ołtarz Wita Stwosza. Od niedawna można także zobaczyć Kraków sprzed tysiąca lat w Muzeum Rynku Podziemnego. Z Rynku trasa prowadzi do dzielnicy Uniwersyteckiej z Collegium Maius, następnie do Pałacu Biskupiego z Oknem Papieskim i Kościoła Franciszkanów. Kierujemy się najstarszą krakowską ulicą – Kanoniczą, z której wchodzimy na Wawel. Tu zwiedzamy Wzgórze Wawelskie i Królewską Katedrę Koronacyjną. Ponadto po wcześniejszej rezerwacji istnieje możliwość zwiedzania komnat Zamku Królewskiego.

Opisana trasa może zostać zmodyfikowana według indywidualnych potrzeb Klienta.