Kazimierz – Krakowscy Przewodnicy.pl

Motyw przewodni

Kazimierz to historyczne miasto założone niedaleko Krakowa przez samego króla Kazimierza Wielkiego. Dziś jest to jedna z dzielnic miasta Krakowa. Słynie ze świetnie zachowanej części zamieszkiwanej przez wieki przez ludność żydowską (tzw. Kazimierz Żydowski). Aby poznać wszelkie ciekawostki związane z miastem, gwarantujemy usługę świadczoną wyłącznie przez dobrego przewodnika z Krakowa.

Czas przejścia: około 2 godziny 30 minut.

Ogólny opis trasy

Kazimierz już w XV wieku w części wschodniej był zamieszkiwany przede wszystkim przez ludność żydowską, która stworzyła własne miasto – Oppidum Judeorum. Do dziś zachował się jego niepowtarzalny klimat, głównie dzięki istniejącym synagogom, kamienicom i cmentarzom. Wycieczka z przewodnikiem z Krakowa zaczyna się na ulicy Szerokiej, przy najstarszej Synagodze – zwanej Starą. Po obejrzeniu wnętrza i zbiorów judaistycznych kierujemy się na cmentarz i do związanej z nim Synagogi Remuh. Opuszczamy ulicę Szeroką, aby zobaczyć świetnie zachowane pozostałe synagogi, tj. Wysoką, Izaaka, Kupa. Następnie przez Plac Nowy – obok dawnego budynku rytualnego uboju drobiu – idziemy na podwórko jednej z kamienic, gdzie były kręcone ważne sceny do filmu Lista Schindlera.

Zwiedzanie Kazimierza Żydowskiego kończymy obok najmłodszej i najokazalszej Synagogi Tempel, gdzie odbywają się koncerty muzyki żydowskiej. Zwiedzanie można rozszerzyć o tzw. część Chrześcijańską, gdzie zachowały się jedne z najwspanialszych gotyckich kościołów fundowanych przez Kazimierza Wielkiego – Kościół Bożego Ciała oraz Kościół Św. Katarzyny. Zwiedzanie tzw. części Chrześcijańskiej kończymy w Sanktuarium Św. Stanisława.

Wycieczka może być uzupełniona o dodatkowe atrakcje według sugestii Zwiedzających.